Dedno pravo
Iskalnik
Brezplačno svetovanje
Mnenja strank
-
Pozdravljeni, zanima me kje naj dobim papirje od zapuščine,po pokojni mami(sem edini dedič) ker jih ne ...
-
Pozdravljeni, sestra je v času življenja staršev dobila z darilno pogodbo od mame stanovanje (mama ...
-
Edini ki ste mi bili pripravljeni pomagati zastonj, vsak na katerega sme se obrnil, mi je hotel ...
-
Hvala za hitro in strokovno pomoč. Več kot očitno je da nekateri svetujejo "na pamet", medtem ko ...
Dedno pravo |
Dedno pravoDedovanje je prehod premoženja umrlega na drugo osebo – fizično ali pravno osebo – pravnega naslednika. POGOJI ZA UVEDBO DEDOVANJA3. dedič mora biti dedno sposoben, oz. ne sme biti dedno nevreden, 4. obstajati mora predmet dedovanja - zapuščina, 5. dedič mora imeti dedni naslov.
1. Zapustnikova smrt Osnovni pogoj za uvedbo dedovanja je zapustnikova smrt ali razglasitev pogrešanega za mrtvega. Smrt mora biti izkazana in ne samo zatrjevana. Smrt se lahko dokaže z izpiskom iz matične knjige umrlih, v primeru pogrešanih oseb pa z dokazili v postopku za dokazovanje smrti po predpisih o razglasitvi pogrešanih oseb za mrtve in o dokazovanju smrti, ki jih vsebuje zakon o nepravdnem postopku. Zakon o Dedovanju na trenutek smrti veže vrsto pravnih posledic:
2. Obstoj dediča Dedič je lahko vsak pravni subjekt, fizična ali pravna oseba. Za dediča se šteje tudi otrok, ki je ob zapustnikovi smrti že spočet, vendar še ni rojen, pod pogojem, da se rodi živ. 3. Dedna sposobnost/nevrednost Dedna sposobnost pomeni sposobnost pridobiti zapustnikove premoženjske pravice in obveznosti, ki jo ima po slovenskem pravu vsaka fizična oseba. Dedna nevrednost onemogoča fizični osebi, ki je sicer kot pravni subjekt dedno sposobna, da bi dedovala. 4. Predmet dedovanja: zapuščina Deduje se lahko stvari in pravice, ki pripadajo posameznikom Določena oseba lahko v konkretnem primeru deduje, če ta njena pravica izvira iz dednega naslova, ki je lahko zakon ali oporoka. |
Preberite več...